Izšķirošais brīdis – vai Latvijas izlasei izdosies iekļūt ceturtdaļfinālā?

Reading time7 min

23. maijs Latvijas hokejā būs liela diena. Tajā noskaidrosies, vai Latvijas izlase iekļūs pasaules čempionāta ceturtdaļfinālā. Lai tas notiktu, Latvijai jāizcīna vismaz neizšķirts pamatlaikā pret iespaidīgi spēlējošo Šveici, vai arī Slovākijai jāatstāj galdā savas izredzes, iegūstot mazāk nekā trīs punktus pret Norvēģiju. Bukmeikeri situāciju vērtē gandrīz kā 50:50.

Situācija turnīra tabulā

B apakšgrupā jau divas dienas pirms grupu turnīra beigām skaidras trīs no četrām izlasēm, kas iekļuvušas izslēgšanas spēlēs. Kanāda un Čehija vēl nav drošas par savu vietu tabulā, taču ir drošas, ka būs pirmajā četriniekā (abas teorētiski var ieņemt 2.-4. vietu), kamēr Šveice ar garantētu pirmo vietu jau svētdienas vakarā varēja skatīties, kura tad paliks 4. vietā A grupā.

Uz pēdējo pieejamo 1/4 fināla vietu vēl pretendē Latvija un Slovākija. Latvijai ir 11 punkti, Slovākijai ir astoņi punkti un priekšroka savstarpējā spēlē, līdz ar to situācija vispār ir ļoti vienkārša. Slovākijai otrdien ir dienas spēle pret Norvēģiju, un, ja slovāki neiegūst trīs punktus, tad samierinās ar piekto vietu. Ja slovāki uzvar pamatlaikā, tad viss izšķirsies Latvijas spēlē pret Šveici, kur Harija Vītoliņa vadītajai komandai nepieciešams vismaz viens punkts.

Attiecīgi, lai arī Latvija pēc neveiksmīgā sākuma guvusi četras uzvaras pēc kārtas, ceturtdaļfināls nemaz nav tik tuvu, kā varētu likties. Bukmeikeru vērtējumā Slovākijas uzvara pamatlaikā ir ar koeficientu 1.30, kamēr Šveices uzvara pamatlaikā ir ar koeficientu 1.55, un abu šo iespēju kopīga piepildīšanās ir ar koeficientu 2.02, proti, nedaudz mazāk nekā 50%. Protams, šeit tiek ņemts vērā, ka Šveice ar garantētu pirmo vietu tabulā diez vai skries kā ātrvilciens un katrā divcīņā sitīsies kā zvērs, taču reizē arī jāatzīst, ka šajā čempionātā Šveice kāju no gāzes pedāļa vēl nav atrāvusi un arī mierīgā režīmā būs milzīgs pārbaudījums Latvijas izlasei.

Latvijas izlase tēmē uz jaunas vēstures rakstīšanu – piecas uzvaras pēc kārtas PČ mačos tā vēl nekad nav guvusi. Ceturtdaļfināls jaunajā PČ formātā līdz šim bijis sasniegts tikai vienreiz, bet tagad ir iespēja to aizvadīt savā laukumā, tēmējot uz vēsturisko pirmo reizi pusfinālā.

Dominējošā Šveices izlase

Pirms turnīra varēja paredzēt, ka Šveice un Latvija grupu turnīra pēdējā dienā savstarpējā mačā noskaidros ceturtdaļfināla vietas dalībnieci, tiesa, jau grūtāk bija paredzēt, ka tas būs aktuāli tikai Latvijai. Šveice ar 18 punktiem sešās spēlēs jau garantējusi pirmo vietu, turklāt šis ir tas gadījums, kad neviens nevar apgalvot, ka Šveicei mačos pret Kanādu, Čehiju un Slovākiju kaut kur paveicās un izdevās knapi nosargāt uzvaras. Pilnīgi pretēji – Šveice savas uzvaras guva ar skaistu un aizraujošu uzbrukuma hokeju, disciplinētu un agresīvu aizsardzību.

Šveices izlasē ir vairākas augsta līmeņa zvaigznes savos brieduma gados – Niks Hišīrs vēl joprojām ir jaunais supertalants, bet jauni vēl ir arī Deniss Malgins un Kevins Fiala, un arī Nīdermeijeru par veterānu vēl neviens nesauc. Attiecīgi šī izlase izskatās gatava par medaļām cīnīties arī vairākos nākamajos gados. Ar zvaigznēm vien gan nepietiek, ja tās neprot izmantot, bet šajā ziņā par Šveici satraukumu nav – izveidotas četras maiņas, katra ar savu uzdevumu, un arī nosacītā čekeru maiņa ir spējīga ne tikai likt nodrebēt pretinieku aizsargiem, bet mierīgi izspēlēt pusotru minūti ilgu pozicionālo uzbrukumu pretinieku zonā.

Šveices līderi turklāt ir līderi praksē, nevis uz papīra, kur tā īsti nemaz neviens neizceļas. Vairākiem Šveices spēlētājiem šajā turnīrā ir 5-7 punkti, daudzi ir guvuši vismaz divus punktus, un izceļams fakts, ka jau pēc piecām spēlēm pilnīgi visi (!) Šveices laukuma spēlētāji bija guvuši vismaz punktu.

Latvijai noteikti būs ļoti jāuzmanās aizsardzībā un mazākumā, vēlams noraidīties pēc iespējas mazāk. Šveice vairākumā spēlē ar brīnišķīgi atstrādātām kombinācijām, un, ja šveiciešu trenera Patrika Fišera veidotais vairākums smagos jaņos atstāj Kanādas un Čehijas mazākuma speciālistus, tad Harijs Vītoliņš var tikai ceret, ka viņa padoties Šveicei iespējas nedos. Te gan var atzīmēt, ka Latvijai ir PČ otrs labākais mazākums – 18 mazākumos ielaisti tikai vieni vārti.

Bukmeikeri paredz rezultatīvu spēli (koeficients uz to, ka tiks gūti kopā vismaz pieci vārti, ir 1.57). Galu galā, Šveicei šī spēle neko vairs neizšķir, bet Latvija pēc vājā PČ sākuma ir ieguvusi vārtu garšu un pret kazahiem iemeta pat septiņas ripas. Vai tas palīdzēs izcīnīt kāroto punktu? Koeficients uz to, ka Latvija iegūs vismaz punktu, ir 2.58.

Vai viss izšķirsies jau pirms Latvijas spēles?

Otrdienas pusdienlaikā Latvijas hokeja uzmanība gan tiks pievērsta citai spēlei, kad Arēnā Rīga tiksies Slovākijas un Norvēģijas izlases. Norvēģijai šis būs noslēdzošais mačs visnotaļ pieticīgam turnīram, kurā gan vēl izšķiras, vai norvēģi būs sestajā vai septītajā vietā grupā, kamēr Slovākijai šis būs augstākā svarīguma mačs.

Slovākija spēcīgi sāka turnīru, taču lieliskā mačā pret Čehiju tomēr palika pat bez punkta (2:3). Pēc tam tika lieliski nospēlēts pret Latviju un iegūti trīs punkti, bet rezultāts arī tomēr nebija nekas tāds iespaidīgs (2:1). Slovāki prata paņemt punktu pret Kanādu, taču divus punktus zaudēja pret kazahiem, paši sev pamatīgi aizliekot kāju priekšā.

Slovākijai nav pati spēcīgākā pieejamā izlase, un atsevišķas spēles liek vaicāt arī par izlases gatavību lielākiem mačiem, kā arī spēju apliecināt favorītes statusu. Pret norvēģiem Slovākija ir favorīte, jā, taču pietiek paskatīties dažu dienu senā vēsturē. Pret Latviju slovāki dominēja, bet uzvarēja tikai ar 2:1. Pret kazahiem ar drausmīgu otro periodu slovāki knapi atspēlējās no 1:3 un bullīšos zaudēja 3:4, bet svētdien Slovēniju pieveica ar minimālo 1:0, turklāt pamatlaika beigās ar lielām pūlēm nosargāja savus vārtus neskartus.

Ja vēl slovāki pārdegs ar domām, ka der tikai un vienīgi uzvara, arī Norvēģija var izrādīties ciets rieksts, un varbūt Latvija vietu ceturtdaļfinālā varēs atzīmēt jau piecas stundas pirms sava iznāciena uz ledus.