Latvijas basketbola izlase pret Kanādu par 1. vietu grupā

Reading time6 min

Iespaidīgais gads Latvijas sportā turpinās! Otrdienas pēcpusdienā Latvijas basketbola izlase aizvadīs noslēdzošo Pasaules kausa grupu turnīra 1. kārtas spēli, tiekoties ar Kanādu. Dueļa likme ir augsta – uzvarētāja ieņems 1. vietu H grupā, iegūstot priekšrocību nākamajā kārtā. Lai arī bukmeikeru vērtējumā Kanāda ir izteikta favorīte, latvieši jau pierādījuši, ka negriež ceļu nevienam.

Vēsturiskā uzvara

Vēl pagājušās nedēļas ievadā aura ap Latvijas izlasi nebija tā labākā. Ne tikai tāpēc, ka fani turpināja sagremot ziņas par Kristapa Porziņģa nespēlēšanu, bet arī tādēļ, ka Latvijas izlase pēdējā pārbaudes mačā pirms finālturnīra saņēma pamatīgu pērienu no Lietuvas. Lai arī paši spēlētāji sacīja, ka šāds zaudējums bija vērtīgs, jautājumu par izlases iespējamo sniegumu bija daudz.

Pirmais Pasaules kausa mačs bija pret Libānu, un praktiski jau no pirmajām minūtēm latvieši dominēja laukumā. Rolands Šmits izcēlās ar skaistu “alley-oop” bumbas triecienu grozā no augšas, bet pārējie kolēģi ar lielisku precizitāti realizēja tālmetienus, ko veicināja pretinieku sliktā aizsardzība. Rezultāta starpība turpināja augt, Dairis Bertāns iemeta sešus trejačus no septiņiem, un Latvija uzvarēja ar +39.

Dažas stundas vēlāk tikās divas no galvenajām turnīra favorītēm jeb Kanāda un Francija. Pirmais puslaiks bija saspringts, bet otrajā spēles daļā kanādieši pamatīgi aizskrēja pa priekšu, izcīnot panākumu ar 30 punktiem. Viss bija skaidrs – svētdien Latvija ar uzvaru pār francūžiem automātiski garantēs vietu nākamajā kārtā jeb TOP16, bet zaudējums Francijai nozīmēs turnīra turpinājumu zaudētāju zarā.

Latvijas un Francijas dueļa sākums bija jaudīgs, abām komandām spēlējot rezultatīvi, bet francūži visu laiku bija mazākā vai lielākā vadībā, izpildot metienus ar apskaužamu precizitāti. Trešās ceturtdaļas beigās Latvijas deficīts sasniedza 13 punktus, tomēr ar Artūra Žagara, Rolanda Šmita un Kristera Zorika pūlēm izdevās turēt izlasi pie dzīvības.

Īstajā brīdī piebalsoja arī Dāvis Bertāns, un četras minūtes pirms beigām starpība bija vairs tikai punkts. Vien 37 sekundes pirms mača beigām Šmits pirmo reizi izvirzīja vadībā latviešus, un Žagars desmit sekundes pirms beigām panāca +2. Francijas pēdējais tālmetiens nebija precīzs, un svinības varēja sākties – Latvijas izlase pirmo reizi vēsturē pārspējusi Franciju un pirmo reizi iekļuvusi starp 16 labākajām pasaules komandām! Viens zaudējums gan ticis piedzīvots, jo Dairis Bertāns iedzīvojās hamstring savainojumā, un pirmdien tika paziņots, ka daļēji plīsis ir muskulis, rehabilitācijas process ilgs piecas nedēļas, līdz ar to kapteinim turnīrs jau ir noslēdzies.

Jaudīgā Kanāda

Jau pirms turnīra bija skaidrs, ka ar Kanādas izlasi būs jārēķinās, jo sastāvā ir viena no NBA superzvaigznēm Šejs Gildžess-Aleksanders, un no pirmajiem mačiem Ziemeļamerikas pārstāvji demonstrē ļoti labu basketbolu. Otrajā puslaikā pret Franciju kanādieši pārņēma spēles kontroli, īpaši jau Gildžess-Aleksanders, kurš sekmēja uzvaru turnīra ievadā ar 27 punktiem, 13 atlēkušajām bumbām un sešām rezultatīvām piespēlēm. Svētdien Kanādai nebija nekādu problēmu pret Libānu – 128:73.

Lai arī Gildžess-Aleksanders ir galvenais Kanādas valstsvienības spēlētājs, viņš nav vienīgais, no kura jāuzmanās. Ārdžejs Barets spēj būt efektīvs abos laukuma galos, un to pašu var teikt arī par Dilonu Bruksu, kurš kādai fanu daļai varētu būt palicis atmiņā ar izdarībām NBA izslēgšanas spēļu laikā, kad centās nokaitināt Lebronu Džeimsu, bet tas viss noslēdzās ar Memfisas “Grizzlies” zaudējumu otrajā kārtā un komandas vēstījumu, ka ar Bruksu jauns līgums netiks noslēgts. Nevar nepieminēt arī Lū Dortu, kurš spēj aizsardzībā nokaitināt pretinieku līderus, turklāt visi trīs arī spēlē fizisku basketbolu, kas varētu radīt problēmas latviešiem.

Baretu, Bruksu un Dortu vieno arī tas, ka viņiem ļoti patīk izpildīt tālmetienus, tomēr precizitāte var būt svārstīga – no izcilas vienā mačā līdz drausmīgai nākamajā. Kanādai nav tādu milžu groza apakšā kā Rudijs Gobērs, bet ļoti daudzpusīgs ir Kellijs Oliniks, kurš laukumā spēj izdarīt visu, bet kā klasiskāku centru var minēt Dvaitu Pouvelu, kurš spēlējis kopā gan ar Dāvi Bertānu, gan Kristapu Porziņģi.

Prognozes un koeficienti

Latvijas un Kanādas spēle būs otrdienas pēdējais mačs, un tas sāksies plkst. 16:30. Bukmeikeri par izteiktiem favorītiem uzskata kanādiešus, izliekot koeficientu 1.07 uz Ziemeļamerikas komandas uzvaru, savukārt Latvijas uzvara novērtēta ar 9.00. Runājot par rezultāta starpību, tiek prognozēts, ka latvieši nezaudēs ar vairāk kā 15.5 punktiem, koeficientam esot 1.85.

Kanāda demonstrējusi ļoti rezultatīvu basketbolu, bet bukmeikeri ar koeficientu 1.82 prognozē, ka kanādieši gūs mazāk par 97.5 punktiem, savukārt Latvijas izlases gūto punktu līnija ir 81.5, koeficientam uz abām pusēm esot 1.90.

Turnīra turpinājumā Latvijas un Kanādas izlases tiksies ar G grupas divām labākajām komandām, izveidojot L grupu. Visticamākais, ka tās būs Spānija un Brazīlija. Spāņi pirms gada uzvarēja Eiropas čempionātā, kā arī ir pašreizējie Pasaules kausa ieguvēji, savukārt jautājumiem par Brazīlijas basketbolu arī nevajadzētu būt, tiesa, turnīra pirmajā spēlē Dienvidamerikas pārstāvju līderis Rauls Neto iedzīvojās smagā savainojumā, un viņš jau ir devies prom no Džakartas, lai veiktu operāciju. Otrā posma formāts ir vienkāršs – divas labākās L grupas komandas iekļūs ceturtdaļfinālā, bet atlikušās divas varēs posties uz mājām.