Naudas spēks? Saūda Arābijas līga ar grandiozu vērienu pārpērk futbola zvaigznes un sašūpo pasaules futbola kompasu

Reading time8 min

Šajā vasarā vērienīgi iepērkas futbola klubi no Saūda Arābijas, kas gatavi par spēlētājiem šķirties no milzu naudas, kā arī algā tiem piedāvājot pasakainas summas. Nākamajā sezonā dažādos Saūda Arābijas klubos spēlēs tādas kājbumbas zvaigznes kā Krištianu Ronaldu, Karims Benzemā, Ngolo Kantē, Rubens Nevešs, Roberto Firmino, Eduards Mendī, Sergejs Milinkovičs-Savičs un citi. Vai šī būs bagāto arābu šeihu spēļmantiņa, vai ilgtermiņa projekts?



Saūda Arābijas līga un tās specifika

Saūda Arābijas futbola līga dibināta pirms 47 gadiem – 1976. gadā. Titulētākā līgas komanda ir “Al-Hilal”, kas pratusi triumfēt 18 reizes, bet pa deviņiem čempiona tituliem ir “Al-Ittihad” un “Al-Nassr” komandām. Aizvadītajā sezonā par Saūda Arābijas futbola līgas uzvarētāji kronēja “Al-Ittihad”, bet vicečempionu gods tika “Al-Nassr” futbolistiem.

Līdzīgi kā daudzās valstīs, arī Saūda Arābijā ir futbola kausa turnīrs, kas tiek dēvēts par Karaļa kausu. Aizvadītajā sezonā par tā uzvarētājiem kļuva “Al-Hilal” futbolisti, desmito reizi tiekot pie šīs trofejas. Visvairāk Karaļa kausus ieguvusi “Al-Ahli” komanda – 13.  Pirms sezonas, četras komandas piedalās Superkausā, spēkojoties Karaļa kausa uzvarētājiem un otrās vietas īpašniekiem, kā arī līgas spēcīgākajai vienībai un vicečempioniem. Šāds formāts norisināsies tikai otro gadu.

Spēcīgākās Saūda Arābijas līgas komandas piedalās Āzijas Čempionu līgā, kur vistitulētākā ir tieši “Al-Hilal” komanda, iegūstot četrus titulus. Tāpat labākajām Saūda Arābijas vienībām ir iespēja startēt arī Arābu klubu Čempionu kausā, kas šogad, 2023. gadā, atsāks savu norisi pēc četru gadu pauzes.

Aizvadītajā sezonā Saūda Arābijas futbola līgā startēja 16 komandas, bet gaidāmajā sezonā, kurai starta šāviens tiks dots 11. augustā, sacentīsies 18 vienības. Čempionvienība automātiski iekļūs Āzijas Čempionu līgas pamatturnīrā, otrā vieta cīnīsies tās kvalifikācijas turnīrā, turpretim trīs vājākās līgas komandas tiks nosūtītas uz pirmo divīziju.


Krištianu Ronaldu efekts

2023. gada 1. janvārī viens no visu laiku labākajiem pasaules futbolistiem, Krištianu Ronaldu, pievienojās Saūda Arābijas klubam “Al-Nassr”. Portugāles izlases zvaigzne parakstīja līgumu uz divarpus sezonām. Mediji ziņoja, ka Ronaldu kopējā līguma summa lēšama vairāk par 500 miljoniem eiro. Nospēlējot pusi no sezonas, Ronaldu “Al-Nassr” kreklā devās laukumā 16 līgas spēlēs, kurās izcēlās ar 14 vārtu guvumiem un divām rezultatīvām piespēlēm. Savukārt “Al-Nassr” komanda 30 mačos iekrāja 67 punktus, tiekot pie vicečempiones goda.

Neapšaubāmi, ka Ronaldu galvenā motivācija pievienoties Saūda Arābijas klubam, bija ļoti ienesīgais kontrakts. Lai gan Saūda Arābijas līgas kopējais līmenis nav peļams, tomēr tas ne tuvu nav pielīdzināms Eiropas spēcīgāko čempionātu kvalitātēm. Iespēju lieliski nopelnīt, saredzējuši arī citi futbolisti, kuri šajā vasarā, masveidā, paraksta līgumus ar dažādiem Saūda Arābijas klubiem.


Bagātnieku izklaide – šķiesties ar naudu un pārvilināt futbola zvaigznes

Lai piesaistītu vienus no atpazīstamākajiem pasaules futbolistiem, Saūda Arābijas klubu īpašnieki izmanto vienu metodi – naudu. 2022. gada pasaules labākajam futbolistam – Karimam Benzemā, kurš parakstījis trīs gadu līgumu ar čempionvienību “Al-Ittihad”, algā piesolīti vairāk nekā 600 miljoni eiro.

Lielākoties Saūda Arābijas klubi cenšas parakstīt futbolistus, kuri ir brīvo aģentu statusā, taču nauda netiek žēlota arī to iegādē. “Al-Hilal” 55 miljonus eiro likuši galdā par “Wolverhampton Wanderers” pussargu Rubenu Nevešu, savukārt šis pats klubs 42 miljonus eiro samaksājis Romas “Lazio”, iegādājoties serbu pussargu Sergeju Milinkoviču-Saviču. Gandrīz 30 miljonus eiro “Al-Ittihad” pārskaitījis Glāzgovas “Celtics” par portugāļu uzbrucēju Žotu. “Al-Hilal” savā rīcībā ieguvis Senegālas izlases zvaigzni Kalidu Kulibalī, 23 miljonus eiro samaksājot Londonas “Chelsea”. “Al-Ahli” noskatīja un par 18 miljoniem eiro iegādājās Londonas “Chelsea” vārtsargu Eduardu Mendī. Turpretim “Al-Nassr” par 18 miljoniem eiro tikusi pie horvātu pussarga Marselo Brozoviča, kurš iepriekš pārstāvēja Milānas “Inter”.

Anglijas Premjerlīgas ilggadējā zvaigzne, Ngolo Kantē, kā brīvais aģents pievienojās Karimam Benzemā, parakstot trīs gadu līgumu ar čempionvienību “Al-Ittihad”. Mediji ziņo, ka Kantē sezonā pelnīs aptuveni 90 miljonus eiro. Vēl viens Premjerlīgas spīdeklis, brazīliešu uzbrucējs, Roberto Firmino pievienojies “Al-Ahli” komandai. Firmino piekritis vienību pārstāvēt trīs sezonas un savu kontu sezonā brazīlietis papildinās par aptuveni 20 miljoniem eiro.

Šobrīd aktīvas sarunas norisinās arī par vēl vairāku futbolistu piesaisti. “Al-Nassr” savās rindās vēlas redzēt trīs meistarīgus futbolistus – Marokas izlases zvaigzni, pussargu, Hakimu Zijehu, Madrides “Atletico” pussargu Saulu Nigesu un uzbrucēju Vilfrīdu Zā, kurš šobrīd ir brīvais aģents. Savukārt “Al-Hilal” grib komandu papildināt ar vēl trim zvaigznēm – “Paris Saint Germain” spīdekli Neimāru, “Manchester City” uzbrukuma veidotāju Bernado Silvu un “Juventus” pussargu Polu Pogbā.

Potenciāli Saūda Arābijas līgā nākamajā sezonā redzēsim Itālijas futbola leģendu, vārtsargu, Džanluidži Bufonu, kurš 45 gadu vecumā vēl nav beidzis profesionālo karjeru. Tāpat Saūda Arābijas klubi interesējas par diviem “Liverpool” futbolistiem. Pussargu Džordanu Hendersonu savā komandā ļoti vēlētos redzēt “Al-Ettifaq”, turpretim balsta pussargu Fabinju gribētu piesaistīt “Al-Ittihad”.

Līdzekļi netiek taupīti arī galveno treneru piesaistē. “Al-Fateh” trenē horvātu speciālists Slavens Biličs, kurš sešus gadus vadījis Horvātijas izlasi, bet divus gadus bija “West Ham United” stūrmanis. Pie “Al-Ettifaq” trenēšanas ticis pazīstamais Stīvens Džerārds, kurš sevi labi apliecināja kā Glāzgovas “Rangers” treneris. Pēdējā Džerārda pieturvieta bija “Aston Villa” vienība. Turpretim čempionvienību “Al-Ittihad” uzrauga portugāļu speciālists Nuno Espirito Santo, kurš Anglijas Premjerlīgā bijis “Wolverhampton Wanderers” un “Tottenham” galvenais stūrmanis.


Vai Saūda Arābijā atkārtosies Ķīnas Superlīgas stāsts?

Laika posmā no 2016. līdz 2019. gadam, virkne Ķīnas Superlīgas komandu iztērēja galvu reibinošu naudu, lai piesaistītu Eiropā pazīstamus spēlētājus. Ķīnas klubi nopirka tādus Brazīlijas izlases spīdekļus kā Halku, Oskaru, Paulinju un Ramiresu. Tāpat brangu naudu samaksāja par Janiku Karasko, Džeksonu Martinesu, Alesku Tekseiru, Marko Arnautoviču, Sedriku Bakambu, Akselu Vitselu, Salamonu Rondonu, Mariku Hamšiku, Stefanu El Šaravi, Karlosu Tevesu un Esekjelu Laveci.

Šie futbolisti pelnīja lielas algas, bet pienesums laukumā nebija tik lielisks, kā to gaidīja fani un komandu īpašnieki. Skandālos tika ierauti Tevess un Laveci, kuri Ķīnā bija īpaši slinki un laukumā demonstrēja ārkārtīgi blāvu sniegumu. Tevess medijos atļāvās teikt, ka spēlēšana Ķīnā ir kā “brīvdienas”, netieši norādot, ka ieradies pēc lielās naudas un nemaz nevēlas laukumā atstāt sviedrus un asinis. No minētajiem futbolistiem, tikai viens šobrīd turpina spēlēt Ķīnas Superlīgā – Oskars.

Saūda Arābijas klubu stratēģija ir ļoti līdzīga. Nevis ieguldīt futbola infrastruktūrā, jaunatnes sistēmā un treneru kvalifikācijā, bet iegādāties jau gatavus produktus – pasaules līmeņa futbolistus un speciālistus. Tā kā spēlētāju galvenā motivācija ir nauda, tad, iespējams, sportiskie rezultāti paliks otrajā plānā un arī virkne futbolisti spēlēšanu Saūda Arābijā uzskatīs par “apmaksātām brīvdienām”. Tāpat ir ļoti iespējamība, ka sportisti izpildīs savus kontrakta nosacījumus, nospēlējot līgā divus vai trīs gadus, un mierīgi dosies prom. Fanu un mediju ažiotāža ap Saūda Arābijas līgu šobrīd ir milzīga, taču ir ļoti lielas bažas, ka ilgtermiņā tas sabruks kā kāršu namiņš.