Latvijas futbola izlase: vai būs piecas uzvaras pēc kārtas?

Reading time6 min

Foto: Paula Čurkste / LETA

Daugavas stadionā aizvadītajās spēlēs jūnija sākumā Latvijas futbola izlase guva divas uzvaras un neielaida nevienus vārtus, taču nelielas bažas par izlases sniegumu tomēr saglabājās. Lai arī pozitīvā šoreiz neapšaubāmi bija vairāk nekā negatīvā, tagad būs jāaizvada divas spēles viesos – pret Moldovu, kur Latvija nebūs favorīte, un vēlreiz pret Lihtenšteinu.



Dažādās uzvaras pār Andoru un Lihtenšteinu

Jūnija sākumā aizvadītajās spēlēs Latvija guva divas uzvaras. Ar 3:0 tika pieveikta Andora, kamēr ar 1:0 tika apspēlēta Lihtenšteina, un šeit izskats ir nedaudz maldinošs, jo tieši pret Lihtenšteinu tika nodemonstrēts pārliecinošāks sniegums, taču gūts mazāk vārtu. Jā, arī pret Lihtenšteinu nācās satraukties par trīs punktu iegūšanu, it īpaši brīdī, kad pretinieki nogādāja bumbu Latvijas vārtos, bet tie tomēr netika ieskaitīti aizmugures dēļ. Savukārt Latvijas vienīgie vārti arī bija uz aizmugures robežas, taču Artūra Zjuzina sitiens tomēr tika ieskaitīts.

Bet spēles kvalitātes ziņā pret Lihtenšteinu Latvijai noteikti klājās daudz labāk nekā tajās mokās, kas bija novērojamas pret Andoru, it īpaši pirmajā puslaikā. Pret Lihtenšteinu tika dominēts, taču bumba vārtos negāja. Šajā sakarā jāieskatās realitātei acīs un jāsecina, ka slavas dziesmas Latvijas pašreizējai uzbrucēju līnijai tomēr cēlušās salīdzinājumā ar iepriekš pavisam blāvo posmu un ka ne Roberts Uldriķis, ne Vladislavs Gutkovskis tādi viens pret viens apspēlēšanas meistari nemaz nav. Abi ir citāda tipa uzbrucēji, kuriem vārtu gūšanai tomēr nepieciešama arī krietna palīdzība no vidējās līnijas, un tas attiecas arī uz spēlēm pret pastarītēm.

Uldriķis pret Andoru iesita divus vārtus pēc centrējumiem. Viņš gribēja sist arī pendeli, bet to izpildīja Jānis Ikaunieks, kuram to paredzēja trenera norādījumi (kas, starp citu, kļuva par atsevišķu stāstu). Savukārt pret Lihtenšteinu Uldriķis savas iespējas neizmantoja, bieži vien tās pabeidzot ar neprecīzu piespēli vai neveiksmīgu sitienu.

Andoras un Lihtenšteinas sakarā arī jāmin, ka šajos mačos daudz iespēju pretuzbrukumiem nebija. Lai arī Lihtenšteina centās pieturēt bumbu un veidot savus uzbrukumus, tas bieži vien tika apturēts jau pašā sākumā, attiecīgi tāpat Latvijai nācās veidot pozicionālus uzbrukumus, un šajā ziņā, par spīti labajiem rezultātiem, trenerim Dainim Kazakevičam vēl ir, par ko padomāt.


Nezaudēto spēļu sērija

Iepriekšējā gada rudenī Latvija ar cienījamu 0:1 piekāpās Nīderlandei un bija tuvu punktam pret Turciju, taču ielaida kompensācijas laika beigās un zaudēja ar 1:2. Šī 11. oktobra spēle joprojām ir pēdējā, kurā Latvijas izlase cietusi zaudējumu, aizvadot savu ilgāko nezaudēto spēļu sēriju kopš neatkarības atgūšanas.

Tam sekoja neizšķirts pret Norvēģiju 0:0 un uzvara pār Gibraltāru, ar ko tika likts punkts rezultātu ziņā pieticīgajam, bet snieguma ziņā pamazām iedrošinošajam PK atlases ciklam. Martā pārbaudes mačos tika gūta uzvara pār Azerbaidžānu un spēlēts neizšķirti pret Kuveitu, bet tagad Nāciju līgas jaunā sezona sākta ar minētajām uzvarām pār Andoru un Lihtenšteinu. Jā, pretinieki ne tuvu nav bijuši tie iespaidīgākie, un iepriekšējo piecu pretinieku komandās būs grūti “sazīmēt” futbolistu, kas atpazīstams Eiropas līmenī, taču fakts ir fakts – Latvija nav zaudējusi sešās spēlēs pēc kārtas.

Tagad arī ir parocīga iespēja šo sarakstu krietni pagarināt, jo vēl nākamās četras spēles būs jāaizvada Nāciju līgā. Tuvākajās dienās gaidāmi izbraukumi uz Moldovu un Lihtenšteinu, bet septembrī būs mači pret Moldovu un Andoru. Principā izlasei būtu jābūt konkrētam uzdevumam sasniegt desmit nezaudēto spēļu sēriju un septiņu uzvaru sēriju.



Pret Moldovu solās daudz grūtāka cīņa

Moldovas izlase, protams, nav īpaši ieinteresēta Latvijas izlases rekordu grāmatās, un tā uzskatāma par krietni cietāku riekstu nekā divas iepriekšējās Latvijas pretinieces, taču reizē arī nevajag pārvērtēt pretiniekus. Moldova šobrīd ir tikai 180. vietā FIFA rangā (pirms 14 gadiem gan bija uzrāpusies līdz pat 38. vieta).

Moldova blāvi aizvadīja gan iepriekšējo PK atlases ciklu, gan Nāciju līgas sezonu, kurā izkrita uz D līgu, jo šajā pavasarī pārspēlēs pendelēs piekāpās Kazahstānai. Moldovai no 2021. gada septembra līdz šī gada martam bija desmit zaudējumu sērija, taču visos mačos tā bija pastarītes lomā.

Moldovas izlasē ir spēlētāji no Turcijas, Grieķijas un Rumānijas komandām, ir arī no Polijas un Bulgārijas. Izraēlas čempionātā šosezon piecus vārtus guvis uzbrucējus Ions Nikolaesku, kurš izlasē iesitis sešus vārtus, taču gan Gutkovskis, gan Uldriķis atzīmējami kā šobrīd augstāka līmeņa uzbrucēji.

Moldova turklāt pirms pāris dienām tā arī neprata iesist vārtus Andorai, viesos paliekot ar bezvārtu neizšķirtu, un arī uzvara 3. jūnijā pār Lihtenšteinu (2:0) nebija tā pati iespaidīgākā futbola izrāde. Moldova būs Latvijas izlases galvenā konkurente uz uzvaru D1 grupā, un attiecīgi spēle viesos būs ļoti svarīga. Bukmeikeru vērtējumā šī ir praktiski 50:50 spēle, kurā abām komandām uzvaras koeficients ir apmēram 2.80. Šī arī ir tā reize, kad augsts koeficients uz Latvijas izlases uzvaru patiešām izskatās kārdinoši, jo abas izlases ir uzņēmušas kursus pretējos virzienos.

Bukmeikeri arī rēķinās ar mazrezultatīvu spēli, taču šajā ziņā koeficients 2.60 uz “Over 2.5”, proti, vismaz trim spēlē gūtiem vārtiem var izrādīties interesanta lieta – no iepriekšējām desmit spēlēm izbraukumā Latvijas izlase vismaz vienus vārtus guvusi septiņās.