Dana – latviete, kura pelna ar videospēļu spēlēšanu

Reading time6 min

Aizvien lielāku popularitāti visā pasaulē iegūst videospēles. Īpaši liela uzmanība tam tika pievērsta pirms diviem gadiem, kad pasauli pārņēma COVID-19, par videospēlēm sākot interesēties arī tādiem cilvēkiem, kas to nebija darījuši. Par profesionālajiem CS:GO spēlētājiem Helviju “broky” Saukantu un Mareku “YEKINDAR” Gaļinski jau esam stāstījuši, bet ir arī latviešu dāma, kura ar spēlītēm un to strīmošanu pelna visai lielu naudu, – Dana “Danucd” Dima.



Kas tas ir – strīmot?

Gados vecākiem cilvēkiem noteikti radīsies jautājums, kad tad īsti ir spēļu strīmošana. Ja visiem ir pierasts, ka cilvēki dodas uz dažādiem sporta pasākumiem un sporta arēnās vēro basketbolistu, futbolistu vai hokejistu sniegumu, tad strīmošana ir kas līdzīgs, tikai attālināti – cilvēks internetā rāda, kā spēlē dažādas videospēles, bet pārējie to var redzēt tiešraidē. Savā ziņā to var salīdzināt ar radio dīdžejiem, kuri ir gan dzirdami, gan redzami, komunicē ar cilvēkiem un liek mūziku ēterā, kamēr geimeri dara visu to pašu, taču spēlē videospēles.

Būtisks pluss tam, ka internetā tiek vērots, kā cits spēlē videospēles, ir iespēja komunicēt pa tiešo, kas nav iespējams, ja cilvēki dodas uz basketbola maču un pēc tam vēlas aprunāties ar kādu no spēlētājiem. Ar videospēlēm ir citādāk, jo pieejama čata iespēja, kur ikviens interesants var komentēt, atbildēt uz jautājumiem, paši tādus uzdot vai vienkārši sarakstīties ar citiem cilvēkiem, kas pieslēgušies tiešraidei. Kur tad notiek strīmošana? Vispopulārākā vieta, kur cilvēki vēro videospēles, ir “Twitch”. Šajā platformā redzami arī augstākā līmeņa e-sporta turnīri, par ko esam vēstījuši iepriekš, piemēram, CS:GO un “Starcraft 2”.



Ar videospēlēm līdz iespaidīgam mājoklim

Runājot par “Danucd”, viņu nevar salīdzināt ar “broky” un “YEKINDER”, jo abi zēni profesionāli spēlē konkrētu videospēli, kas ir CS:GO, un tas ir viņu ikdienas darbs. “Danucd” gadījumā ir mazliet citādāk, jo viņa ar pašu spēlēšanu neko nepelna, bet gan ar darbībām, kas notiek apkārt. Visai liels ieņēmumu avots visiem strīmeriem ir ziedojumi. Tāpat cilvēkiem iespējams iegādāties abonementu, kas nozīmē, ka katru mēnesi konkrēta naudas summa tiks pārskaitīta strīmerim, pretī saņemot kādu unikālu statusu, kas izcels uz pārējo skatītāju fona. Danas strīmi ne vienmēr saistīti ar spēlēšanu, jo viņa mēdz arī vienkārši aprunāties ar saviem skatītājiem. Šis arī ir viens no lielākajiem argumentiem, kas cilvēkus piesaista šādai izklaidei, jo savā veidā šķiet, ka strīmerim un skatītājiem izveidojas īpaša saikne.

Parasti Dana rāda, kā spēlē PUBG spēli, kuras ideja ir visai vienkārša – simts cilvēki tiek nomesti uz salas un notiek cīņa par to, kurš paliks pēdējais, kas arī ir uzvarētājs. Labās sekmes “kara laukā” pamanīja arī citi, un pirms nepilniem diviem gadiem “Danucd” pievienojās ASV e-sporta organizācijai “Team SoloMid” jeb TSM.

Tas, ka “Danucd” izkarojusi vietu videospēļu pasaulē, apliecina skaitļi. “Twitch” platformā viņai seko vairāk nekā 700 tūkstoši cilvēki, “Youtube” viņas abonētāju skaits ir 615 tūkstoši, “Instagram” latvietei seko 230 tūkstoši, bet “Twitter” sekotāju loks sasniedzis nepilnus 60 tūkstošus, kamēr “Facebook” – 81 tūkstoti. Saskaitot visu kopā, sanāk nepilni 1,7 miljoni sekotāju, kas ir visai pieklājīgs skaitlis, īpaši ņemot vērā, ka cilvēkiem no Latvijas izsisties ir krietni vien grūtāk nekā no citām pasaules valstīm.

Intervijā “ForbesBaltics” Dana atzina, ka vidēji mēnesī no ziedojumiem saņem trīs tūkstošus eiro, kamēr katrs abonētājs, kuru ir vairāk par 4000, mēnesī samaksā 3,5 eiro. No ziedojumiem un abonētājiem latviete mēnesī saņem vairāk nekā 17 tūkstošus eiro, taču ne vis iekrīt viņas maciņā. Ja par ziedojumiem tikai neliels procents paliek “Twitch” rīcībā, tad par abonentiem straumēšanas platforma iekasē 50%.


Danucd labākie PUBG momenti

Vēl viens būtisks peļņas avots strīmeriem ir sadarbības. Tāpat kā influenceriem, kas sociālajos tīklos, reklamē un mēģina nopārdot kādu produktu, arī strīmeri savās tiešraidēs un sociālajos tīklos mēdz pareklamēt kādus ar tehnoloģijām saistītus produktus. Dana izsitusies tik tālu, ka noslēgusi sadarbību ar “Logitech”, kas piedāvā dažādus datoru aksesuārus, kā arī ar dzērienu uzņēmumu “G Fuel”. Publiski nav pieejams summas par to, cik “Danucd” mēnesī kopā saņem, taču noteikti, ka tas vairākas reizes pārsniedz to, ko saņem lielākā daļa Latvijas profesionālo sportistu.

Februārī “Danucd” savā “Youtube” kanālā ievietoja video, kurā tiek stāstīts par jauno māju, kas pirms kāda laika tika uzcelta. Viņa sīki un smalki parādīja katru stūrīti, turklāt dizainu viņa veidojusi pati. Latviete atzīst, ka māju bija iespējams uzcelt pateicoties strīmošanai. Lai varētu spēlēt un strīmot, Danai nepieciešami divi datori, divi monitori un divas tastatūras, kā arī citas papildierīces, lai tiešraides padarītu interesantus un ar odziņu.

Daudziem varētu šķist, ka videospēļu spēlēšana un runāšana nav nekas sarežģīts un to varētu darīt ikviens, taču tā nebūt nav taisnība. Lai ar to pelnītu, jāpāriet profesionālā līmenī, ko arī dara Dana, jo ikdienā viņa pavada vismaz septiņas stundas pie datora, turklāt bieži vien tas notiek vakaros, kad parasti cilvēki, kas atnākuši no darba, vienkārši vēlas atpūsties. Kā atzina Dana, tad jau no mazām dienām viņu piesaistījušas videospēles, līdz ar to var teikt, ka patīkamais apvienots ar lietderīgo, kas sasniedzis nebijušus apmērus.

Danucd izrāda savu jauno mitekli